Blog

Mieszkanie służbowe czy apartament na wynajem?

Apartament korporacyjny vs hotel vs Airbnb

Mieszkanie służbowe w apartamentowcu

Istnieje kilka powodów, dla których możesz rozważyć mieszkania firmowe, takie jak pracownicy podróżujący między lokalizacjami biurowymi, długoterminowe projekty klientów lub przeniesienie pracowników. Chociaż nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na budowę własnego kompleksu apartamentów, muszą zastanowić się, jak pomieścić podróżujących pracowników, jednocześnie minimalizując wydatki.

Jednym z oczywistych względów jest mieszkanie służbowe. Ale czy to właściwy wybór dla Twojej organizacji? Będziemy się zastanawiać nad decyzjami i alternatywami, jeśli nie będzie to właściwy wybór.

Rzeczy do rozważenia

Podejmując decyzję o mieszkalnictwie korporacyjnym, musisz wiedzieć, jaki będzie ROI, czyli wskaźnik rentowności przedsięwzięcia. Tego typu decyzje podejmowane są w celu zwiększenia komfortu i obniżania kosztów, dlatego warto zastanowić się nad opłacalnością. Jednak częstym błędem jest pominięcie kontekstu i uwzględnianie tylko liczb.
Zacznij od tych pytań:

 •     Ile podróży dzieje się w tym jednym miejscu – czy wielu pracowników jedzie jednocześnie czy tylko jeden?
 • Czy to wielokrotne podróże tam iz powrotem, czy pobyt długoterminowy?
 • Co napędza podróż – czy otworzyłeś nowe biuro? Wziąć na siebie długoterminowy projekt klienta?
 • Czy zmieniają się stawki hotelowe za sezonowość? Jeśli tak, jakie są stawki za podróże sezonowe?
 • Następnie zbierz koszty… wszystkie koszty. Może to obejmować rzeczy poza mieszkaniem lub samym hotelem. Jak na przykład:
  Parking
  Koszty sprzątania mieszkania
  Magazynowanie mieszkania (żywność, zapasy itp.)

Gdy już będziesz mieć koszty, podziel je na podobne Kategorie. Koszty jednorazowe a koszty powtarzalne, koszty długoterminowe a koszty krótkoterminowe. Następnie możesz dowiedzieć się, jaki będzie koszt w danym okresie.

Jak to Policzyć w Praktyce?

Firma Beta nieustannie wysyła pracowników do Wrocławia, ponieważ niedawno otworzyli tam nowe biuro i chcą złożyć nowy zespół w ramach istniejącej kultury i procesów. Rozważają mieszkanie korporacyjne, ponieważ oczekują kontynuacji podróży do biura.

Obecnie wysyłają jednego pracownika raz w miesiącu na tydzień. Aby określić ROI, współczynnik rentowności przedsięwzięcia, porównują średni koszt pobytu w hotelu przez cały rok przez tydzień w tygodniu (12 tygodni w roku) z kosztami wynajmu mieszkania korporacyjnego na jeden rok. Znaleźli mieszkanie w tym samym bloku, co nowe biuro, ale hotele w tej okolicy są droższe niż w innych obszarach, dlatego uwzględniają koszt taksówki dwa razy przez 5 dni w miesiącu w cenie pokoju hotelowego.

Mieszkanie obejmuje sprzątanie i zaopatrzenie w zapasy, dzięki czemu jest droższe, ale łatwiejsze w zarządzaniu.

Ich obliczenia ROI będą następujące:

[(Średni pobyt w hotelu na tydzień x 12) + (Taxi do biura x (10 x 12))] vs [Miesięczny czynsz apartamentu x 12]

Obliczenia będą się różnić w zależności od kontekstu specyficznego dla Twojej sytuacji, dlatego ważne jest, aby wymienić je wszystkie i przeprowadzić badania w tym obszarze.
Alternatywy dla mieszkalnictwa korporacyjnego

Jeśli obliczenia są bliskie, warto rozważyć alternatywne rozwiązania, dopóki nie masz pewności, że przyjęcie zobowiązań związanych z wynajmem mieszkania firmowego jest właściwym wyborem.

Lokalny hotel

Skontaktuj się z lokalnymi hotelami w okolicy, aby dowiedzieć się, czy możesz założyć konto firmowe i zablokować korzystniejsze stawki. Często możesz obliczyć inne wydatki, takie jak parking i posiłki.

Airbnb

Czasami przebywanie w hotelu przez kilka tygodni nie jest zbyt wygodne dla pracowników, więc dobrym wyborem jest coś takiego jak Airbnb, który zapewnia komfort mieszkania bez długoterminowego zaangażowania. Dzięki wprowadzonemu niedawno modelowi biznesowemu rezerwacje i rozliczenia są łatwiejsze, dzięki czemu jest wygodniejszą opcją dla firm.

Źródło; https://blog.abacus.com/corporate-apartment-vs-hotel-vs-airbnb/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *