Apartamenty na wynajem Wrocław

Negocjacja czynszu wynajmowanego apartamentu

Wyobraź sobie, że znalazłeś idealny apartament na wynajem. Jest w doskonałej lokalizacji, blisko pracy i ma wszystkie udogodnienia, jakich możesz chcieć. Jest jednak jeden haczyk — to o 300 zł więcej niż maksymalna kwota, którą postanowiłeś wydać na mieszkanie.

Co robisz?

Zdecydować się dorzucić te pieniądze i zrezygnować z porannej kawy w Starbucks? A może zamiast tego zrezygnować z idealnego wynajmu? Jest też trzecia opcja — spróbować wynegocjować czynsz.

Dlaczego warto negocjować czynsz wynajmowanego apartamentu?

Oczywiście przykład z góry może być naciągany. Głęboko wierzymy jednak, że najemcy powinni mieć świadomość, że mogą i powinni negocjować czynsz. Zastanawiasz się, dlaczego to dobry pomysł?

Wielu z nas może czuć się niekomfortowo z samą koncepcją negocjacji. Przypomina nam ona o próbach uzyskania lepszych okazji na rynku kupując pamiątki. Niektórzy mogą zgodzić się, że uzyskanie 300 zł z czynszu nie jest warte zabierania głosu i wychodzenia ze swojej strefy komfortu.

Spróbujmy spojrzeć na negocjacje czynszu z innej perspektywy. 

Przede wszystkim nikt z nas nie może zaprzeczyć, że fajnie jest zaoszczędzić trochę dodatkowych pieniędzy miesięcznie. Pomyśl o tym, jeśli 300 zł miesięcznie nie jest warte kłopotów, co powiesz na zaoszczędzenie 3600 zł rocznie? Tylko dzięki 10-minutowej rozmowie z właścicielem.

A jeśli martwisz się, że możesz wyglądać dziwnie w oczach potencjalnego wynajmującego lub boisz się usłyszeć „nie”, spróbuj pomyśleć o najgorszym scenariuszu. Co by się stało, gdyby właściciel odmówił obniżenia czynszu? Jeśli zachowujesz się z szacunkiem i grzecznie, nie ma możliwości, by ich opinia o tobie się pogorszyła. 

Poznaj rynek wynajmu

Jak w wielu innych działaniach, przygotowanie jest kluczem i połową sukcesu. Przede wszystkim należy sprawdzić ceny na rynku wynajmu, aby wiedzieć, czy wysokość rabatu jest rozsądna. Ceny wynajmu apartamentów mogą się zmieniać w czasie, Nawet w zależności od pory roku. Upewnij się, ile zarządcy nieruchomości pobierają za podobne miejsce w podobnej lokalizacji. Możesz również sprawdzić średnie i mediany cen na konkretnych stronach internetowych

Co chcesz osiągnąć?

Dokładna wiedza o tym, co chcesz osiągnąć i jaki jest cel negocjacji, pomoże Ci przekazać swój punkt widzenia wynajmującemu i sprawić, że będziesz bardziej asertywna. Dlatego powinieneś przemyśleć wszystkie punkty, które wydają się dla Ciebie istotne.

  • Dowiedz się, jaką kwotę chcesz obniżyć. Czy to 200 zł czy 400zł?
  • Dlaczego uważasz, że powinna to być dokładna kwota? Czy to z powodu ogólnej sytuacji cenowej na rynku najmu, czy może osobistych potrzeb? A może to twój górny limit wydatków na nowy wynajem, czy jesteś długoterminowym najemcą?
  • Czy jest coś jeszcze, co możesz wziąć pod uwagę w równaniu ceny czynszu? Może mógłbyś zapłacić mniej, jeśli zrezygnujesz z miejsca parkingowego? A może, chcesz wynająć apartament ze zwierzakiem, możesz zgodzić się na nieco wyższą kaucję i zrezygnować z miesięcznego czynszu za zwierzę? 

Zaoferuj coś w zamian

Niektórzy właściciele z przyjemnością zaoferują ci nieco niższą stawkę, jeśli zasugerujesz płacenie za kilka miesięcy z góry. Inni mogą się na to zgodzić, jeśli zasugerujesz podpisanie umowy najmu na dłuższy okres lub wydłużenie okresu wypowiedzenia z 30 do 60 dni. Przeanalizuj, jakie mogą być w tej chwili ich priorytety. Nie zawsze chodzi tylko o pieniądze, i sprawdź, czy jest sposób, aby pomóc właścicielowi.

Źródło: https://rentberry.com/blog/category/tips-advice/page/2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *